Day 1

8:30–9:30 Registration & Poster mounting

9:30–9:45 Opening of the Conference

9:45–10:30 Key Lecture - K-01 - Marek Mráz: Regulation of B Cell Receptor signalling in B cell leukemias: novel mechanisms and therapeutic implications

10:30–12:00 Session I – Biomedicine

    • 10:30–10:45 T-01 - Volodymyr Porokh: Black box of human reproduction – understanding peculiarities of human preimplantation development

    • 10:45–11:00 T-02 - Zuzana Trebichalská: Analysis of human oocyte ultrastructure by advanced electron microscopy technologies

    • 11:00–11:15 T-03 - Jakub Sumbal: A 3D in vitro model of mammary gland lactation and involution

    • 11:15–11:30 T-04 - Lucie Pešková: The role of microRNA cluster miR-183 in human retinal organoids

    • 11:30–11:45 T-05 Adéla Kratochvílová: Inhibiton of Caspases in Mouse Osteoblastic Cell Line

    • 11:45–12:00 T-06 Šimon Farkaš: Precise modulation of Wnt pathway during differentiation of human pluripotent stem cells blocks epithelial-mesenchymal transition which significantly improves efficiency of mesoderm formation and endothelial differentiation

12:00–13:15 Lunch

13:15–14:00 Key Lecture - K-02 - Lenka Bešše: Drug resistance and drug repurposing in multiple myeloma

14:00–15:30 Session II – Biomedicine 2

    • 14:00–14:15 T-07 - Mária Krchniaková: Effects of tyrosine kinase inhibitors combined with novel thiosemicarbazone iron chelators on cell lines derived from pediatric solid tumors

    • 14:15–14:30 T-08 - Iva Synková: Molecular analysis confirmed C926T-KCNQ1 variant to be pathogenic and the first founder mutation associated with long QT syndrome in Central Europe

    • 14:30–14:45 T-09 - Eliška Svobodová: Effect of intronic mutations on pseudoexon inclusion – a pilot study

    • 14:45–15:00 T-10 - Martin Černý: Composition and Prevalence of Methanogenic archaea during Inflammatory Bowel Diseases

    • 15:00–15:15 T-11 - Eva Chocholová: Looking at the health of past populations through the lens of human dental calculus

    • 15:15–15:30 T-12 - Aliaksei Chareshneu: NACHRDB: solving the puzzle of structure-function relationships in nicotinic acetylcholine receptors (nAChRs)

15:30–16:30 Poster Session I / odd poster numbers presenting*/ + Coffee Break

16:30–17:45 Session III – Biotechnology

    • 16:30–16:45 T-13 - Alžběta Baráková: Comparative study of plasmids carrying mcr-1 gene in Gram-negative bacteria from raw meat products

    • 16:45–17:00 T-14 - Jan Mičan: Computational Enzyme Design of Haloalkane Dehalogenases for Yperite Degradation

    • 17:00–17:15 T-15 - Tomáš Fiala: Chemical targeting of voltage sensitive dyes to specific cell types in the brain

    • 17:15–17:30 T-16 - Andrea Tomečková: Use of AFM (atomic force microscopy) methods for bioapplication

    • 17:30–17:45 T-17 - Dominik Hrebík: Cryo-EM Structure of Phage P68: From Head to Tail

18:00–19:00 Key Lecture - K-03 - Martin Pumera: Micro and Nanorobots: Autonomous Self-Powered Machines with Size between Viruses and Bacteria

19:00-19:30 EUSynBioS General Meeting

19:30–23:00 3D Movie & Conference Party with Live Music

Day 2

8:30–9:30 Mendel Museum Excurcsion

10:00–10:15 Opening of Day 2

10:15–11:00 Key Lecture - K-04 - Louise Horsfall: The Biological Upcycling of Metals

11:00–12:00 Session IVA – Synthetic Biology

    • 11:00–11:30 T-18 - Nico Claassens: Towards a circular carbon economy – interfacing electrochemistry and (synthetic) microbial metabolism

    • 11:30–12:00 T-19 - Fani Ntana: A sesquiterpene synthase from the endophytic fungus Serendipita indica catalyses formation of viridiflorol

12:00–13:30 Lunch

13:30–15:00 Breakout Sessions

    • A – Synthetic metabolism for sustainability? with Nico Claassens

    • B – The iGEM Foundation with Nemanja Stijepovic

    • C – Equality and equity with Joanna Sadler and Louise Horsfall

15:00–16:00 Poster Session II / even poster numbers presenting*/ + Coffee Break

16:00–17:00 Session IVB – Synthetic Biology

    • 16:00–16:20 T-20 - Milada Kambová: Bacterial transcriptional switch ON/OFF in vitro system using modified nucleobases

    • 16:20–16:40 T-21 - Ondřej Vávra: CaverDock: A Molecular Docking-Based Tool to Analyse Ligand Transport through Proteins

    • 16:40–17:00 T-22 - Rayyan Tariq Khan: Fully Automated Pipeline for Ancestral Sequence Reconstruction

17:15–18:00 Key Lecture - K-05 - Jakob Schweizer: Synthetic Biology and Bauhaus: common concepts?

18:00–18:30 Announcement of the Best Presentation Awards and Poster Awards, Closing Remarks